Kadromuz

Serkan KARAKOÇ

Kreatif Direktör, Yönetmen, Kurucu

Ortaöğretim ve lise eğitimlerini Ankara’da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlara Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümünden mezun oldu. 2005 yapımı “Hazan Mevsimi” filminde kamera asistanı olarak iş yaşamına başladı. Ardından sektörün çeşitli alanlarında kameramanlık, yönetmenlik, senaristlik ve editörlük gibi unvanlarla pek çok projede yer aldı. Çalışmalarına 2017 yılında kurduğu Rubicon Yapım çatısı altında devam etmektedir.

H. Serdar KARAKOÇ

Genel Koordinatör, Kurucu

Nurcan HOKNA

Spiker/Eğitmen

Ankara Üniversitesi SBF Basın – Yayın Yüksek Okulunu bitirdikten sonra, TRT ‘nin açmış olduğu sınavları
kazanarak göreve başladı. TRT radyolarında spikerlik – sunuculuğun yanı sıra Televizyon kanallarında eğitim –
kültür ve müzik programları sundu. Çeşitli ders kitaplarının, edebi eserlerin ve tanıtım filmlerinin seslendirmelerini
yaptı. Bu görevleri sırasında kurum ve kuruluşlardan sayısız ödülle onurlandırıldı. Halen diksiyon, spikerlik, hitabet,
beden dili, mülakat teknikleri üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Fatma TURGAY

Spiker/Eğitmen

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdikten
sonra, TRT Ankara Televizyonunda göreve başladı. Belgesel ve Eğitim Kültür programları yapımcılığından sonra
sunuculuk kariyerini TRT televizyon ve radyolarının sınavlarını kazanarak spiker olarak sürdürdü. Haber sunumu,
tartışma, müzik, söz yayınları ve program seslendirmenin yanı sıra çeşitli kurum ve üniversitelerde etkili konuşma,
diksiyon, hitabet, röportaj teknikleri seminerleri; radyolarda uygulamalı sunuculuk ve spikerlik dersleri verdi. TRT
Radyo 1, Radyo 3, TRT Nağme, TRT FM kanallarında çok sayıda canlı yayında görev aldı. Bu görevleri sırasında
kurum ve kuruluşlardan sayısız ödülle onurlandırıldı. Halen diksiyon, spikerlik, hitabet, beden dili, mülakat
teknikleri üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Güven GÖKTAŞ

Spor Spikeri/Eğitmen

Ankara Üniversitesi SBF Basın-Yayın Y.O. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1987’den 2018 Eylül’üne kadar TRTSPOR’ da Muhabirlik ve Spor Spikerliği yaptı. 1992 Barcelona’da TRT’nin en genç Olimpiyat Oyunları muhabiri oldu ve Atlanta 1996, Sydney 2000, Atina 2004, Pekin 2008 ve Rio 2016 Olimpiyat Oyunları ekiplerinde yer aldı. Futbolda 4 Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonaları, atletizm ve voleybolda çok sayıda uluslararası organizasyonda görev aldı. TRT Eğitim Dairesinin birçok projesinde eğitmenlik yaptı. Çalışmalarını Rubicon Yapım çatısı altında sürdürmektedir.

Zafer AKYOL

Spor Spikeri/Eğitmen

Hacettepe Üniversitesi  Sosyoloji Bölümünde öğrenimini sürdürürken 1983 yılında spikerlik sınavını kazanarak  TRT ye girdi. Ankara Radyosu ve Haber Merkezinin ardından çalıştığı Spor Sevisinde 11 kez Olimpiyat Oyunlarında görev aldı. Özel ilgi alanı olan artistik buz pateni ve jimnastikte Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında mikrofon başına geçti. 2018 yılında TRT’den emekli  oldu. Çalışmalarını Rubicon Yapım çatısı altında sürdürmektedir.

Gürsel KORAT

Yazar/Eğitmen

1960’ta doğdu. Çocukluğu ve ilkgençliği Kayseri’de geçti. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yayımladı. Bazı film projelerinde senarist olarak yer aldı. Kalenderiye ile “Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü”nü (2009), Yine Doğdu Tanyıldızı ile “Ankara Üniversitesi Roman Ödülü”nü (2015) ve Unutkan Ayna ile de “Orhan Kemal Roman Armağanı”nı (2017) aldı.

ROMANLARI: Zaman Yeli (1995), Ay Şarkısı (1998), Güvercine Ağıt (1999), Kalenderiye (2008), Rüya Körü (2010), Yine Doğdu Tanyıldızı (2014), Unutkan Ayna (2016)

ÖYKÜ KİTAPLARI: Çizgili Sarı Defter (1996), Gölgenin Canı (2004), Bu iki kitap Dalgın Dağlar adıyla tek kitapta birleştirildi (2017)

DENEME ve İNCELEME KİTAPLARI: Sokakların Ölümü (İnceleme, 1997),  Kristal Bahçe (Deneme, 2003) Taş Kapıdan Taçkapıya: Kapadokya (İnceleme, 2003), Dil Edebiyat ve İletişim (İnceleme 2008)

ÇOCUK KİTAPLARI: Pofkuyruk (Çocuklar için büyük öykü 2012), Bir Ayı Ne İster? (2016), Kunday- Gölgeler Çağı (2017)

TİYATRO OYUNLARI VE SENARYOLAR: Yol Ayrımları (Oyun DT Repertuarı, 2006), 1984 (Oyun, George Orwell Uyarlaması), Yünüm Sultan ve Yedi İbiş (Çocuk Oyunu, 2010 DT Rep.), Yedi Kocalı Hürmüz (Senaryo 2009) Yönetmen Ezel Akay

Dr. Sibel NART

Metin Yazarı/Eğitmen

1980 yılında, Ankara Üniversitesi SBF, Basın ve Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon bölümünden mezun oldu.  Yüksek Lisans ve doktora eğitimini, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi dalında, Ankara Üniversitesi SBF’de tamamladı. 1988 yılında TRT Ankara Radyosunda prodüktör olarak çalışmaya başladı. Bu sürede, canlı ve band olmak üzere,  sayısız program hazırladı. Haber, belgesel, tartışma ve güncel kuşak programları yanında, savaş, deprem, yılbaşı, bayram, seçim, sayım gibi özel programlarda görev aldı. Bu programlar, TGC “Gazetecilik Başarı Ödülü”, iki kez TGC “Sedat Simavi Yılın Radyo Programı Ödülü”, üç kez Çağdaş Gazeteciler Derneği “Yılın Radyo Programcısı” ve Kültür Bakanlığı, RTÜK ve Karaman Belediyesince verilen “Türkçenin En İyi Kullanıldığı Radyo Programı” ödüllerine değer görüldü. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Yüksek Lisans programında ve Gazi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda dersler verdi.

Attilâ ŞENKON

Yazar/Eğitmen

21 Ağustos 1962’de Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu kentte tamamladı. 1987’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 1989-1998 arasında TEPE İnşaat’ta çalıştı. 1998’den bu yana Bilkent Üniversitesi Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı’nda görevli.

Dostluk ve insan ilişkilerini fantastik bir anlatımla sorgulayan öykülerini 1990’da Her Gün Perşembe Olsa adıyla kitaplaştırdı. Bu ilk kitabıyla 1991 Akademi Kitabevi Öykü Özendirme Ödülü’ne değer görüldü.

Güldane Ayaoku Yiğit’in yönettiği Ten Yükü, 19. İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda dördüncü oldu. 2006’da Ahmet Aktaş, Yüzleşme adlı öyküsünü; Hilmi Etikan Film Atölyesi de Sırça Zırhlı Kurşun Asker ve Alt Yazılı Bir Ayrılık Düşü adlı öykülerini kısa metrajlı film yaptı.

2005–2012 yılları arasında her hafta TRT-Radyo-1 için canlı edebiyat programları hazırlayıp sundu.

Kitapları : Her Gün Perşembe Olsa (1990, Öykü), Uykusuz Gece Düşleri (1993, Öykü), Ten Yükü (1995, Öykü), Bütün Düşler Nazlı’dır (1998, Roman), Bıyık İzi Yalanları (2002, Öykü), Gökkuşağına İki Bilet (2004, Roman), Sustum Duydun mu? (2009, Öykü), Geveze Kitap (2010, Çocuk kitabı), Bahar Temizliği (2011, Öyküler toplamı), Aykırı Üçgenler (2011, Öyküler toplamı), Geveze Kitap Tatilde (2012, Çocuk kitabı), Telef (2017, Roman), Yalan Satıcısı (2019, Roman),

On Üç Büyülü Öykü (2002) – “Kambur Zülküf’ün Ceylanları” adlı öyküyle

Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle Kadınlar Arasında (2014) – “Eva ile Havva” adlı öyküyle.

Bedisa ELOĞLU

Yazar/Eğitmen

1984’te Ankara’da doğdu. 2003 yılında Lise öğrenimini M.E.V Ankara Koleji’ nde tamamladı. 2005’te Gürcistan Uluslararası Tiflis Üniversitesi-Sinema Yönetmenliği Bölümü’nde ekol yetişti. 2009 yılında Skytürk Tv’de Dış Haber Editörlüğü yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde görev aldı. 2010 yılında eğitimine Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde devam etti. 2012 yılında TRT AVAZ’da Kafkas Rüzgarı adlı programın seslendirmenliği, sunuculuğu ve metin yazarlığını üstlendi. Sus Yanığı(öykü) ve Gardenya Günleri (roman) olmak üzere yayımlanmış iki kitabı, yazdığı ve çeşitli okullarda oynanan çocuk oyunları bulunmaktadır. 2017 yılında Çağdaş Drama Derneği’nde aldığı eğitimden sonra Yaratıcı Drama alanında çalışmaya başladı. 2018 yılında Yaratıcı Drama Lideri oldu. Yine aynı yıl İstanbul Üniversitesi-Çocuk Gelişimi Bölümü’nde eğitimine başladı. Yenimahalle Belediyesi bünyesinde bulunan anaokullarında Yaratıcı Drama Eğitmenliği yaptı. Çeşitli kurumlarda ve okullarda dersler verdi. Bir çok okulda öğretmenlere “Eğitimde Yaratıcı Drama” başlığıyla atölyeler yürüttü.

Erdal ÇETİN

Sanat Yönetmeni

Volkan ZENGİN

Eğitim Koordinatörü